Seite wählen

2009 yılından bu yana İsviçre’de düzenlenen Türkler arasında en önemli film festivalidir. Festival, İsviçre İslam Toplumu tarafından her yılın kış mevsiminde Zürih‘te gerçekleştirilmektedir. Festival programı içinde yarışma bölümü de yer almaktadır. Festival çerçevesinde, kısa film yapımına özendirmek, gelişmesine katkıda bulunmak, yeni sinemacıları desteklemek, sinema sektörü ile bütünleşmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Son yıllarda İsviçre’de yaşayan Türk halkının da ilgisini çekmekle birlikte, İsviçreli vatandaşlarında misafir olarak katıldığı festival ismini hızlı bir şekilde duyurmayı başarmıştır. Kültür sanat ağırlıklı olan festivalin hedefi, entegre olan gençlerimizin asimile olmalarını engellemektir. Ayrıca derin kültürümüzün değerlerini sinema aracılığıyla yayıp söz ile ifade edemedikleri konuları beyaz perde aracılığıyla seyirciye aktarmaktır.
Bunun yanı sıra film çeken ekiplerde ekip çalışması faktörü ve takım ruhu ön plana çıkmaktadır. Diğer bir izlenim ise, son yılların en etkili iletişim aracı olan sinema dünyasına başarılı genç kazandırmaktır.

Yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Festival de filmlerin süresi en fazla 15 dakika ile kısıtlı olan kısa filmlerin konuları gruplar tarafından belirlenir. Aktarmak istedikleri mesajları ön plana çıkarılıp, diğer gençlere ve bilhassa velilere sinema filmi yolu ile aktarırlar. Ortalama 8 filmin katıldığı yarışmada özel seçilmiş jüri heyeti tarafından değerlendirilir ve en iyi ilk üç film ödüllendirilir. Bunun yanı sıra oyuncularında daha gayretli ve profesyonel oynamaları için oyuncu dalında da ilk üç oyuncu ödüllerini alırlar.

Belgesel ve dram filmlerin yer aldığı bu projede hedeflerimizin bir tanesi de Avrupa’da Türk sinema sanatının gelişmesi, nitelikli ürünler vermesi ve desteklenmesini sağlamaktır. Filmlerin eğitici, öğretici, ilgi çekici ve düşündürücü olması için belirli aralıklarda yönetmenlik yapacak gençler ile toplanıp work shop şekli hazırlıklar yapılmaktadır.
Programın daha geniş kitleye ulaşması ve daha profesyonel filmlerin yapılabilmesi için önümüzdeki dönemlerde Türkiye’den ve İsviçre’den yönetmenleri davet edip daha profesyonel kurslar vermektir amacımız.